My :))
Neva že je někdo postižený, jak tělesně tak i duševně ale nikdo se mu nebude posmívat!! Je to člověk tak jak my všichni!! A má stejný práva jak my!! A tak se nikomu prosím vás neposmívejte ... někdy se vám to může oplatit i brutálně!!!!
Třeba i Vy jste postižení a nikdo o tom ani nevý!! Tak to prosím Vás nedělejte!!!
Člověk (Homo) je rod z čeledi hominidi (Hominidae), k němuž patří člověk moudrý (Homo sapiens) a jeho blízcí vyhynulí příbuzní. Odhaduje se, že rod je asi 2,3 milionu let starý.Vznik rodu Homo se datuje do stejné doby, kdy se také objevují první kamenné nástrojea tedy v době, kdy začíná nejstarší paleolit.
Všechny druhy, vyjma člověka moudrého, vyhynuly. Homo neanderthalensis vyhynul asi před 30 000 lety[2], Homo floresiensis však až před 12 000 lety.
- †Homo habilis (člověk zručný)
- †Homo rudolfensis (člověk východoafrický)
- †Homo ergaster (člověk dělný)
- †Homo erectus (člověk vzpřímený)
- †Homo floresiensis (člověk floreský) - sporný
- †Homo antecessor
- †Homo heidelbergensis, někdy Homo erectus heidelbergensis
- †Homo neanderthalensis (člověk neandrtálský), někdy Homo sapiens neanderthalensis
- †Homo rhodesiensis
- †Homo cepranensis
- †Homo georgicus
- Homo sapiens (člověk moudrý)
-
Člověk
Homo erectus, vymřelý druh člověkaVědecká klasifikace Říše: živočichové (Animalia) Kmen: strunatci (Chordata) Podkmen: obratlovci (Vertebrata) Nadtřída: čtyřnožci (Tetrapoda) Třída: savci (Mammalia) Nadřád: placentálové (Placentalia) Řád: primáti (Primates) Podřád: vyšší primáti (Haplorrhini) Infrařád: opice (Simiformes) Oddělení: úzkonosí (Catarrhini) Nadčeleď: hominoidi (Hominoidea) Čeleď: hominidi (Hominidae) Podčeleď: Homininae (Homininae) Rod: člověk (Homo)
Linné, 1758 -
Česko (kodifikovaný jednoslovný geografický název státu,[5][6] viz Spor o užití slova Česko), oficiálně Česká republika, je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Sousedí na západě s Německem (délka hranice 810 km), na severu s Polskem (762 km), na východě se Slovenskem (252 km) a na jihu s Rakouskem (466 km). Rozkládá se na území tří historických zemí (Čech,Moravy a části Slezska) na ploše 78 867 km2. V roce 2009 v Česku žilo přibližně 10,5 milionu obyvatel.[7] Administrativně se dělí na 14 samosprávných krajů. Hlavním městem je Praha.
Česká republika je demokratický právní stát s liberálním státním režimem[8] a politickým systémem založeným na svobodné soutěži politických stran a hnutí. Hlavou státu je prezident republiky, vrcholným zákonodárným orgánem je dvoukomorovýParlament České republiky. Česko je členem OSN, NATO,[9] OECD, WTO, Rady Evropy, OBSE, EEA, Evropské celní unie, EU[10],Schengenského prostoru a Visegrádské skupiny.
Česká republika vlajka
znakHymna: Kde domov můj Geografie Hlavní město: Praha Rozloha: 78 867[1] km² (113. na světě)
z toho 2 % vodní plochyNejvyšší bod: Sněžka (1602 m n. m.) Časové pásmo: UTC+1
UTC+2 (letní čas)Obyvatelstvo Počet obyvatel: 10 548 527[2] (78. na světě, 30. září2011) Hustota zalidnění: 133 ob. / km² (82. na světě) HDI: ▲ 0,841 (velmi vysoký)(28. na světě, 2010) Jazyk: čeština
slovenština (částečně úřední na celém území)[3], polština (částečně úřední na části území), bulharština,chorvatština, maďarština, němčina,romština, rusínština, ruština, řečtina,slovenština, srbština, ukrajinština(jazyky úředně uznaných národnostních menšin)[4]Náboženství bez vyznání 34,2 %, deklarující nějakou víru či vyznání 20,6 %, (z toho římsko-katolické 10,3 %, různá jiná vyznání a víry 10,3 %), bez údajů 45,2 % Státní útvar Státní zřízení parlamentní republika Vznik 1. ledna 1969 (federalizace ČSSR)
6. března 1990 (název)
1. ledna 1993 (zánik ČSFR) (ustavena československým ústavním zákonem 143/1968 Sb.)Prezident Václav Klaus Předseda vlády Petr Nečas Měna koruna česká (CZK) HDP/obyv. (PPP) 26 800 USD (32. na světě, 2008) Mezinárodní identifikace ISO 3166-1 203 CZE CZ MPZ CZ Telefonní předvolba +420 Národní TLD .cz
Kočka domácí (Felis silvestris f. catus) je domestikovaná forma kočky divoké, která je již po tisíciletí průvodcem člověka. Stejně jako její divoká příbuzná patří do podčeledi malé kočky, a je typickým zástupcem skupiny. Má pružné a svalnaté tělo, dokonale přizpůsobené lovu, ostré drápy a zuby a vynikající zrak, sluch a čich.
Kočka domácí vždy sloužila člověku především jako lovec hlodavců, v současnosti se uplatňuje také jako společník člověka. V některých oblastech Číny je konzumováno kočičí maso,[1] ve třetím světě je kočka domácí rovněž kožešinovým zvířetem a výrobky z kočičí kožešiny se dostávaly i na evropský trh. V červnu 2007 byl však dovoz kočičí kůže a kožešiny do Evropy zakázán.[2]
Člověk rozšířil kočku domácí prakticky na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy), na mnoha místech zpětně zdivočela. VAustrálii a na dalších ostrovech a souostrovích je kočka domácí vedena jako jeden z nejnebezpečnějších invazních druhů, který se velkou měrou podílí na likvidaci původní fauny.
Kočka domácí má vynikající zrak, sluch i čich. Oproti člověku má sice menší zorné pole (205 stupňů oproti 220 stupňům u člověka), vidí však ostřeji a v šeru ji napomáhá tapetum lucidum, vrstva buněk nacházející se na cévnaté vrstvě za sítnicí, které odrážejí dopadající světlo. Tato schopnost způsobuje charakteristický zlatozelený svit, který lze v očích kočky za šera pozorovat. Na světle se kočičí zornice stáhne do úzké štěrbiny. Kočka zřejmě vidí barevně, v jejím světě je však nejdůležitější pohyb a barvy nehrají důležitou roli.
Kočky mají výborný sluch, čemuž napomáhají pohyblivé ušní boltce. Kočka domácí má schopnost přesně rozlišit, odkud daný zvuk vychází. Spodní hranice slyšení je asi 30 Hz, tedy stejně jako u člověka, horní hranice je pak asi o dvě oktávy výše než u lidského sluchu, 45 kHz.[7]
Nosní sliznice kočky obsahuje asi 200 miliónů čichových buněk.[8] Čich slouží kočce k nalezení kořisti, k orientaci v prostředí a ke komunikaci s ostatními kočkami. Kočka domácí má zachovaný Jacobsonův orgán, kterým může také přijímat určité pachy, jako jsou feromony vylučované říjícími kočkami.
Chuť je těsně spojená s čichem. Zajímavé je, že kočky nemají schopnost vnímat sladkou chuť.[9] Hmat je ze všech smyslů nejméně vyvinut. Nejcitlivějším místem na těle kočky je jazyk, dále čenich a tlapky. Na tlapkách jsou citlivé receptory vnímající vibrace, díky kterým může kočka zaznamenat i nepatrné chvění. Schopnost koček předpovídat zemětřesení je zřejmě dána právě touto citlivostí. Kočka domácí má dále na hrudních končetinách a na obličeji citlivé hmatové vousy, které ji umožňují orientaci i v naprosté tmě. Kočka je do značné míry necitlivá vůči vysokým teplotám – povrch rozehřátý na 44 °C již člověku připadá jako horký a dotyk vnímá jako bolest, kočka teplotu povrchu vnímá jako nepříjemnou až při 52 °C.Většina koček pohlavně dospívá v 7. až 9. měsíci, kočky obvykle dospívají později než kocouři. U některých jedinců může dojít k pohlavní dospělosti už v 6 měsících věku, naopak u některých plemen, zvláště větších, dochází k pohlavní dospělosti až po jednom roce věku jedince.
.
- Vzteklina – mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka. Vždy končí smrtí. Prevencí je každoroční očkování.
- Borelióza – mohou se nakazit všichni savci včetně člověka. Je přenášena klíšťaty a komáry. Očkování pro kočky zatím neexistuje, prevencí je používání repelentů, které zabrání přisátí klíštěte.
- Panleukopénie – postihuje pouze kočky, často malá koťata. Často končí smrtí. Prevencí je očkování.
- Virová rhinotracheitis – postihuje pouze kočky. Prevencí je očkování.
- Kaliciviróza – postihuje pouze kočky. Prevencí je očkování.
- Infekční peritonitída (Feline Infectious Peritonitis, FIP) – postihuje pouze kočky, vždy končí smrtí. Prevencí je vakcinace (vakcinace není nikdy 100%, je možné ji provést pouze u koček, které nepřišli nikdy do styku s koronaviry a takových koček není mnoho. Koronaviry jsou běžně přítomny v těle kočky a většina koček nikdy FIP neonemocní. Ovšem pokud je kočka nějakým způsobem oslabena - genetika, stres, infekce - viry v těle se přemnoží a mohou zmutovat. V ČR neexistuje test, který by prokázal zda má kočka v sobě koronaviry "normální" nebo ty zmutované, jen to, že jsou v těle přítomny, což ovšem nemusí znamenat, že kočka onemocní FIP. U očkování se navíc diskutuje o jeho negativních účincích a většina chovatelů ho nedoporučuje.
- FIV, „kočičí AIDS“ – postihuje pouze kočky, končí smrtí.
- kočičí leukóza, FeLV – postihuje pouze kočky, končí smrtí. Prevencí je vakcinace.
- Campylobakterióza – mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka. Člověk se nakazí z infekčního trusu, projevuje se žaludečními a střevními problémy. Kočky se nakazí jen zřídka. Prevencí je hygiena.
- Salmonelóza – mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka, i plazi. Prevencí je hygiena.
- Tuberkulóza – kočka se nakazí od nemocného člověka.
- Dermatofytóza – kožní plíseň - mohou se nakazit všichni savci včetně člověka, k nákaze dochází přímým kontaktem nebo pobytem v kontaminovaném prostředí. U člověka i u zvířat se projevuje kožními změnami. Prevencí je hygiena.
![]()
Demonstranti se srotili před centrálou odborů a vyrazili na Václavské náměstíPřed Domem odborů na náměstí Winstona Churchilla v Praze se dopoledne srotily davy demonstrantů, kteří se po půl dvanácté...
|
Více zpráv »
![]()
Téhle krásce že bude čtyřicet? Půvabná modelka Němcová okouzlila i Sharon StonePavlína Němcová (37) v těchto dnech natáčí v Los Angeles nový film s hollywoodskou legendou Sharon Stone...
|
Více ze společnosti »
![]()
FED CUP ON-LINE: Boj o finále zahájila Šafářová proti SchiavoneovéLucie Šafářová zahájí v poledne v Ostravě semifinále Fed Cupu proti italským...
|
Více sportu »
![]()
Připravte tělo do plavek: Pozor na 5 největších chyb! Jak se jim vyhnout?V předchozích dílech našeho seriálu jsme vám ukázali speciální cviky na...
|
Více článků »

nyní za 399 Kč místo obvyklých 9000 Kč


Celý kurzovní lístek »

Váhy: Díky Saturnu, který přes rok procházel vaším znamením, jste nyní v dobrém materiálním zabezpečení. Dokážete se...
Celý horoskop »
12:25
13:00
|
Auto Moto Revue - ČT 1 |
12:20
13:05
|
Magie kouzla zbavená (3/13) - ČT 2 |
12:30
14:10
|
Babička - Nova |
12:15
14:45
|
Bláznivá runway - Prima family |